Mobiltelefoni gør dig senil

En hel generation af unge kan ende med at blive senile på et tidligt tidspunkt i deres liv. Det advarer professor Leif Salford fra Lund Universitet om, efter at have undersøgt de skadelige effekter ved lavfrekvensbølger, der blandt andet bruges til mobilsnak.

En ny undersøgelse viser, at der formentlig er skadelige effekter ved brug af mobiltelefoni. Undersøgelsen er blandt andet udarbejdet af professor Leif Salford ved Lunds Universitet og er finansieret af det svenske forskningsråd for arbejdsliv og socialvidenskab.

Og efter Leif Salfords opfattelse viser konklussionerne, at der er god grund til at frygte de skadelige virkninger af mobiltelefoni. Til avisen The Independent siger han:

- Den frivillige udsættelse af hjernen for mikrobølger fra mobiltelefoner er det største biologiske eksperiment på mennesker nogensinde.

Og han forudser, at, som udbredelsen af mobiltelefoni øges, ?vil vi drukne i et hav af mikrobølger?.

Undersøgelsen viser, at proteiner er i stand til at trænge gennem blodkarrene ind i hjernen, når de udsættes for mobilstråling, hvilket ifølge Leif Salford kan medføre senilitet på et langt tidligere tidspunkt, end tilstanden normalt optræder i.

Tidligere forskning har ikke vist skadelige effekter ved mobilstråler, men ifølge The Independent skyldes dette, at forskningen har været fokuseret på varmeudviklingen ved mikrostråling, mens Leif Salfords forskning har koncentreret sig om bestemte stoffers evne til at passere gennem cellevægge.

Undersøgelsen bliver offentliggjort af det amerikanske institut for miljø og sundhedsvidenskab.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS